עצמאים, אבל לא לבד: על האתגרים בעצמאות ואיך מתמודדים איתם

ההחלטה להפוך לעצמאים היא אחת הגדולות שניקח בחיינו והיא מלווה בלא מעט חששות מובנים ובתהליך למידה חשוב. כדי לסייע לכם בדרך המרגשת הזו, קיימים כיום פתרונות חכמים ומיוחדים שכדאי להכיר

בשיתוף חשבונית ירוקה
14/10/2021
אנשים בשיחה. ShutterStock
שווה לקבל ייעוץ מקצועי(צילום: ShutterStock)

ברגעי מפתח, אנשים נוטים לומר "חיי מתחלקים לשניים" - לפני ואחרי אותו רגע. אלא שזה נכון לא רק לרגעים הגדולים. הרי בכל יום אנחנו מקבלים החלטות, אז למה הפך הביטוי הזה לשגור דווקא בסיטואציות כאלו? כי בדיוק כמו עם פופקורן בקולנוע, גם החלטות באות בגדלים שונים: קטנות, בינוניות וכמובן, גדולות. וכאשר מגיע הרגע לקחת החלטות גדולות, ההשלכות שלהן מורכבות ואנחנו מודעים לכך שמדובר ברגע משמעותי.

אחת ה-החלטות הללו היא יציאה לעצמאות, היום בו אנחנו מפסיקים להיות שכירים והופכים לאדונים לעצמנו. בישראל ישנם כיום כמעט חצי מיליון עצמאיים, שמתמודדים עם האתגרים המרכיבים את המסלול בו בחרו ומחפשים את הפתרונות והליווי המתאים, שיעזרו להפוך את ההחלטה שלקחו לכמה שיותר משתלמת.

עצמאים? היכנסו עכשיו לאתר חשבונית ירוקה>>

את האתגרים הללו אפשר לחלק, בגדול, לארבעה סוגים:

הכלכלי - כל עצמאי יידע לספר לכם שאחד הרגעים המפחידים ביותר מגיע ב-10 לחודש הראשון שאחרי היציאה לעצמאות, כאשר אתם מביטים בחשבון הבנק ולא רואים משכורת שנכנסה. אם לא די בכך, לפחות בתחילת הדרך ההוצאות יהיו גבוהות מההכנסות ואתם מוצאים את עצמכם "אוכלים חסכונות". אומנם מדובר בירידה לצורך עלייה (בתקווה), אבל עד שהעלייה מגיעה, עשויים לעבור כמה חודשים. כדי להתמודד עם הדברים, כדאי לשמור על כמה שיותר סדר, כך שתוכלו לראות התקדמות הדרגתית שתרגיע אתכם ולהביט קדימה לקראת מה שצופן העתיד. מערכת נוחה לתפעול, כמו שתמצאו בחשבונית ירוקה, תאפשר לכם לעקוב בקלות אחרי ההכנסות, ההוצאות, רשימת הלקוחות ועוד ולוודא שאתם אכן במסלול הנכון והרווחים בדרכם אליכם, גם אם לא ב-10 לחודש באופן קבוע.

הרגשי - כמובן שהירידה הראשונית הזו, עד שהתוצאות מתחילות להגיע, משפיעה מעבר לעסק עצמו וגם אתם וגם הסביבה שלכם תרגישו אותה כנראה. אתם לפתע מוצאים את עצמכם לבד, עם מחשבות על הפנסיה ובלילה קשה לישון כי מחר צריך לשלם למע"מ או לעובד ששכרתם, אבל לא תמיד יש מאיפה. ומתי בכלל מותר לצאת לנופש, או לא לעבוד בסופ"ש כשאני עצמאי/ת? לכן, לעצמאיים חשוב למצוא את הדרך להפוך את ה"לבד" ל"ביחד". אפשר לעשות זאת בעזרת אנשי מקצוע שיודעים גם לתמוך ולכוון אתכם, דוגמת יועץ עסקי מיומן וגם כמובן, דרך קהילות כמו "פשוט להיות עצמאיים" של חשבונית ירוקה - שם תמצאו אוזן קשבת ומקום להתייעץ ולהעלות שאלות.

ישנם ארבעה סוגי אתגרים. איך מתמודדים איתם?(צילום: ShutterStock)

המקצועי - נניח שבחרתם לצאת לעצמאות בעקבות מוצר מבריק שפיתחתם או שירות ייחודי. מהר מאוד תגלו שמעבר לפיתוח עצמו, יש עולם שלם שעליכם ללמוד או לחלופין, לשלם לאחרים שיבצעו את העבודה. זה כולל ייצור, שיווק, מכירה, שילוח, אריזה, גבייה, הפקדה ועוד - הכל תלוי באופי המוצר או השירות שלכם. כמה זמן צריך להקדיש לכל אחד מאלו מתוך כלל היום שלי ואילו סכומים להשקיע? אלו שאלות שתצטרכו לקבל החלטות לגביהן. את התשובות אפשר למצוא במקומות רבים ברחבי הרשת, כולל במגזין ובפודקאסט של חשבונית ירוקה, שם אנשי המקצוע מציגים הסברים שונים לבעיות אופייניות שצצות. תתייעצו ותלמדו מניסיון של אחרים - זה ישפר את גרף ההתקדמות שלכם.

הלוגיסטי - כל סוגי האתגרים האחרים מורכבים, אבל גם מובנים לנו במידת מה ונוכל להתמודד איתם די מהר ברגע שנשתלט על הדברים. אבל מה עושים עם הלוגיסטיקה של העסק? מבין כל הדברים ביציאה לעצמאות, זה כנראה ההלם הראשוני הגדול ביותר - פתיחת תיק במס הכנסה וביטוח לאומי, חשבון עסקי עם ערבויות מתאימות, שימוש נכון ברואה חשבון, הנהלת חשבונות, עו"ד שמכין תקנון, הקמת עוסק מורשה ועוד - הכל יקר והכל מסובך ויכול בקלות להוביל לחרדה פיננסית מתוך החשש לטעות מול הרשויות השונות ולשלם על כך ביוקר.

לכן, נוצרו תוכניות ופתרונות שונים שמטרתם לסייע לכם בדיוק ברגע הזה. בשימוש במערכת של חשבונית ירוקה יש לכם את האפשרות לצלול לעולם הזה, בליווי רואה החשבון שלכם, ללמוד אותו לאט לאט, לשאול שאלות ולנהל את הכספים והדיווח לרשויות של העסק דרך רצף פעולות קבוע ויציב, שיהפוך לברור והגיוני יותר ככל שיחלוף הזמן.

בשורה התחתונה, עצמאות היא ברכה (כנראה שלא סתם יש כל כך הרבה עצמאים) - הרווח בסוף הדרך יכול להיות משמעותי ובמסגרת התהליך, אתם לומדים להכיר ולהתמקצע בהמון תחומים שונים שעוזרים לכם לצמוח. אם בחרתם להיות עצמאים, זה לא אומר שצריך לעבור את התהליך לבד. הרי לאורך הדרך מוצאים את הכלים והאנשים הכי טובים ולומדים את הדברים הכי מעניינים ומרגשים.

עצמאים? היכנסו עכשיו לאתר חשבונית ירוקה>>

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully